Ben kimim?

11 Aralık 1955 tarihinde, Kadıköy-İstanbul’da doğdum. İlk öğrenimimi Moda İlk Okulu’da, orta öğrenimimi Kadıköy Kız Lisesi’nde, Lise öğrenimimi Özel Marmara Koleji’nde tamamladım. Çocukluğumda 10 yıl süresince klasik piyano eğitimi aldım. İngilizce, İspanyolca ve az İbranice dillerine sahibim. 1976 yılında David Kohen Yanarocak ile evlendim. Soni (1977) ve Hay Eytan(1984) adlı iki oğlum ve Guy David, Maya ve Sary adlı üç torunum var.

Yazarlık, gazetecilik ve araştırmacılık hayatım

 Şalom Gazetesi’ne yazı yazmakla başladı. 1990 yılının ikinci yarısından itibaren Şalom Gazete’sinde ilk yazılarım yayınlandı. İlk yazı dizim, İsrael’e yaptığım seyahat güncelerini anlatan “Gezilerimde Gözlediklerim” adlı yazılarımdan oluşuyordu. Daha sonra sırasıyla “Bizim Kadınlarımız” tarihte iz bırakmış Yahudi kadınların yaşam öyküleri, ”Dualar, ilahiler ve Öyküleri” Tevrat ve Kabala’da iz bırakan özel dua ve ilahilerin hikayeleri, “Tarihte Varlığımıza Yön verenler” Tevrat, Talmud, Kabala ve tarihte var olmuş en önemli Yahudi erkekler, ”Zaman İçinde Yolculuk” Yeruşalayim sokaklarını ve tarihi evlerini anlatan bir araştırma dizisi, “Çocuğun Gözüyle Savaş” ,2. Dünya Savaşı’nda yaşayan çocukların dilinden savaş yılları anıları, ”Diaspora Yahudileri”, diasporada yaşayan Yahudilerin binlerce yıllık yaşanmışlıkları ve tarihlerini irdeleyen araştırma yazıları, “Torunuma Mektuplar” ,Torunuma yazdığım ve yaşam felsefemi anlatan mektup türü denemeler,” Yahudilik ve Melekler” Tevrat’a ve Kabala’ya göre meleklerin tanımı, “ Yahudi Mitolojisi ve Folklorü”, çağlar boyunca anlatıla gelen, mitolojik ve Kabalistik karakterler hakkında araştırmalar ve hikayeleri, “Talmud’tan Süzülenler”, Talmud Kitabı’nda yer alan efsanevi anlatılar, ”Dikenli Tellerin Ardındaki Yaşamlar” Holokost kurtulanlarının anlattığı öz yaşam öyküleri. Bu dizi yaklaşık olarak iki yıldan bu yana Şalom Gazetesi’nde yayınlanmaktadır. Ayrıca Yahudi gelenekleri ve bayramları hakkında yazılan düzinelerle araştırma yazılarım, deneme yazılarım ve önemli kişilerle yaptığım röportajlarım yayınlanmıştır. Halen “Şalom Dergi”de, çeşitli konularda kişisel yazılarım da yayınlanmaktadır. Göztepe Kültür Derneği’nin yayınladığı dergide uzun yıllar boyunca yazılarım yayınlandı. İtahdut Yotsei Turkiya’nın yayınladığı “Bülten”de, “Tarihin İzinde” başlığı altında, Yahudi ve İsrael tarihinin önemli olaylarını ve kişilerini yazdım. 2017 yılının Kasım ayından itibaren, İsrael’e Aliyah yaptıktan sonra,” İtahdut Yotsei Turkia” Türkiye’liler Birliği’nin sitesinde (turkisrael.org), diğer yazarlarla dönüşümlü olarak Deneme/Anı türü yazılarım yayınlanmaktadır. Değişik ortamlarda Türkiye’de ve İsrael’de konferanslar vermekteyim. Kitaplarım ve müzik albümlerimiz çerçevesinde, bir çok radyo ve televizyon kanallarında kültür ve müzik programlarına konuk sanatçı olarak katıldım.Türkiye’deki çok önemli gazete ve dergilerde benimle yapılan röportajlar yayınlandı. “Biz Kadınlar” (Gözlem Yayıncılık-1998) “Yakarılar İlahiler ve Öyküleri” ( Gözlem yayıncılık-2001) adlı kitaplarım ve, “Yahudilikte Kavram Ve Değerler” (Gözlem Gazetecilik-1994) daha sonra 2. 3. Baskıları da yayınlanmış olan kitapta ortak yazarlarla yaptığımız çalışma. “Şalom’un 60 Yılı” (Gözlem Gazetecilik-2007) ortak yazarlarla yaptığımız çalışmalar yayınlandı.

Müzik Çalışmalarım ve Hobilerim

1993 yılında kurulan Erensia Sefaradi Müzik Topluluğunun Solistiyim. Gruba ait repertuardaki şarkıların tümünün bestecisi eşim David Kohen Yanarocak, ve şarkı sözleri yazarı Yusuf Altıntaş’tır. Grubun üyeleri: Ritm gitar ve vokal: David K. Yanarocak Vurgulu çalgılar ve perküsyonlar: Gery Erdemanar Solist, vokal: Sara Yanarocak. Grubun müzik Albümleri: Dos Kandelikas, La Kula De Galata, Suenyos D’espanya ve Mi İjo’dur. Erensia Sefaradi grubu Ladino dilinde söylediği şarkılarını, Türkiye’nin değişik önemli konser salonlarında ve festivallerde İstanbul- Aya İrini, CRR, AKM Yerebatan Sarnıcı, Darphane-i Amire, Boğaziçi Üniversite’si vb, Ankara-ODTÜ, İzmir-Liga derneği, Antalya-Demre Noel Baba şenlikleri, Budapeşte- Macaristan/ Jewish Summer Festival, Sofya- Bulgaristan/ Esperansa Jewish Festivali, Plovdiv, Burgaz/ Bulgaristan, Avrupa Yahudi Günü Festivali konserleri ve İsrael’in farklı şehirlerinde sıklıkla verilen konserlerimiz olmaktadır.   Kitap okumak, Resim ve Ebru çalışmaları, Patch Work ve Goblen çalışmaları, Kurdele ve Nakış teknikleriyle el işleri, Ahşap Boyama çalışmaları yapmak hobilerim arasindadır. Bu konularda kişisel ve ortak sergilerim oldu.1989-96 yılları arasında Göztepe Kültür Derneği’nde amatör tiyatro oyunculuğu yaptım. 2001 yılında “Hayat Yaşamaya Değer” adlı tiyatro oyunun yönetmenliğini aynı dernekte gerçekleştirdim.